Nové články
Zpravodajství
Kronika PORGská
Ankety
Rozhovory
Výkřiky do tmy
Knižní koutek
Počítačové hry
Praskající bubínky
Literární patvary
Křeče bránice
Ostatní články
Fotografie
Downloady
Freeware hry
Programy
Wallpapery
Zajímavé odkazy
Adresář e-mailů
Redakce Echa
Obsahy

Robert Holdstock - divoká magie lesa

Les mytág (Mythago Wood)

Tajemství Ryhopského hvozdu
Ryhopský les je starý. A když říkám starý, myslím tím opravdu starý: starší, než jakýkoli jiný les na světě. A jeho stáří je příčinou podivných jevů, které v něm lze pozorovat. Rádoby vědec George Huxley se vydává do hloubi lesa a pozoruje prazvláštní úkazy: náhlé změny ročních období, rychlosti plynutí času, pomatení světových stran a především tajemné postavy, které jako by byly zosobněním mýtů, přechovávaných po tisíciletí v zasunuté části lidského mozku. Tato mytága, neboli imaga mýtu, v Ryhopu skutečně existují, bez ohledu na to, jak je to šílená myšlenka: v jakési paralelní realitě žijí své příběhy přesně podle "záznamů" v hlavách lesem vysávaných lidí. Ovšem Ryhopský les není jen starý: je také nebezpečný. Jakmile vkročíte pod koruny vzrostlých dubů a proderete se prvním hložím, nemůžete si být jisti ničím, ani svým vlastním holým životem. Tajemství Ryhopu se pro George stává posedlostí, hraničící až se šílenstvím. Po jeho smrti přebírají jeho životní dílo synové Christian a Steven - a to, že jsou na to dva, ještě vůbec neznamená, že to budou mít jednodušší…

Poprvé je to vždycky nejkrásnější
Les mytág je vůbec první a dost možná, že i nejlepší knihou Roberta Holdstocka. Fantasticky strhující vyprávění o tajích Ryhopského hvozdu, naprosto originální pojetí lesní magie a ztracených bozích, nevím nevím, zda v žánru fantastiky můžete najít něco ještě lepšího…

Fakta
Knihu vydalo nakladatelství Polaris v roce 1993, přeložil ji Petr Kotrle, obálku nakreslila Zdeňka Boušková. Knihu můžete koupit za 109,- Kč.

Lavondyss (Lavondyss)

Do srdce lesa!
Hlavní hrdinkou Lavondyss je mladá dívka Tallis Keetonová. Její dědeček Owen byl zvláštní muž, který se celý život zajímal o blízký Ryhopský les, vydával se hluboko dovnitř, pronikal do jiných míst a časů a pozoroval tajemná zjevení - mytága (= imaga mýtů), duchy vyvolané nevědomky mozky lidí, kteří se nechali pohltit lesem. Owena velice zklamalo, když jeho syn neprojevil podobné sklony, vše ale napravil vnuk Harry, kterému se podařilo proniknout dokonce ještě mnohem hlouběji, blízko samotnému srdci lesa. Jenže přišla válka a Harry se z ní už nevrátil. Jedinou nadějí stárnoucího Owena se tak stává nejmladší vnouče, dívenka Tallis. Dříve, než jí stačí předat své vědomosti, ale umírá a je na Tallis, aby sama objevila cestu do tajemného, magického a především smrtelně nebezpečného Ryhopského lesa.

Uchváceni Holdstockovým pouKlady a zápory
Dvě věci v případě Lavondyss mluví pro. Jednak je to samozřejmě dokonalý Holdstockův sloh. Autor si hraje se slovy a jeho věty tvoří promyšlené a líbivé konstrukce. Číst je je potom jedno velké potěšení. Konečně nesmíme zapomenout na chytlavost a originalitu příběhu zasazeného do prostředí nejstarších mýtů a zvláštní magie lesa. Holdstockovy knihy se vymykají všem pravidlům fantasy - a je tomu tak dobře!

Nerad to říkám, ale je tu i aspekt mluvící proti. Bohužel se Holdstock nechal strhnout, a tak - byť budete číst sebepozorněji a budete nad knihou sebevíce přemýšlet - nemáte šanci děj pochopit. Závěrečné kapitoly jsou možná čtivé, ale ručím vám za to, že nebudete chápat, jak si je spojit s předchozím dějem a co vlastně vyjadřují. Pokud ano, máte můj obdiv.

Fakta
Knihu vydalo nakladatelství Polaris v roce 1994, přeložil ji Petr Kotrle, obálku nakreslila Zdeňka Boušková. Knihu stále můžete sehnat v knihkupectvích za lidových 109,- Kč.

Hloubení (The Hollowing)

Výplody chorého mozku
Malého Alexe Bradleyho rozhodně nelze považovat za velkého šťastlivce. Což o to, fakt, že má nadměrně rozvinutou fantazii, by se ještě dal brát jako pozitivní (byť to někdy znamená slušné problémy), ovšem to, že si ho vyčíhly neznámé síly a udělaly z jeho mozku bezmála fašírku, už zrovna příjemnou záležitostí není. Malý Alex s poškozenou levou polovinou mozku mizí z domova a jeho tělo je nalezeno na okraji Ryhopského lesa. Chtělo by se říci: mrtvé tělo, jenže ono tomu tak není. Alex prošel hloubením dovnitř a prastarý les jej vstřebal do svého zeleného jádra. Tam jeho narušená mysl začíná oživovat tajuplný hvozd zvláštními, narušenými mytágy, které ohrožují les, jeho přirozená mytágai Alexova otce, který se skupinou vědců pátrá po svém ztraceném synovi.

Šílenství
Hloubení je vůbec nejobtížnější četbou z Holdstockových románů. Já měl navíc tu smůlu, že jsem jej z knihovny vytáhl jako vůbec první a bezmála na rok si tím Holdstockovy romány zošklivil. Přeci jen: měli byste radost z poutavého příběhu, který ovšem naprosto nechápete? Že ne? Souhlasím s vámi. Tady to Robert prostě přepískl a nevím nevím, zda s Hloubením jako knihou budete spokojeni.

Fakta
Knihu vydalo nakladatelství Polaris v roce 1995, přeložil ji Petr Kotrle, obálku nakreslila Zdeňka Boušková. Knihu stále můžete sehnat v knihkupectvích za 109,- Kč.

Les kostí (The Bone Forest)

Magická dvanáctka
Už jsem si v díle Roberta Holdstocka zvykl hledat nevyslovené pravdy a číst mezi řádky. Proto si myslím, že svůj smysl určitě má i to, že povídek doplňujících ságu románů o Ryhopském lese je právě dvanáct. Toto číslo je ideálním počtem lidí ve skupině: lze jej dělit dvěma, třemi, čtyřmi a šesti, odpovídá počtu měsíců v roce a je to jen o jedna méně, než tradiční magická třináctka. Dost ale spekulací: důležitý je fakt, že bez výjimky jde o vynikající a čtivé krátké fantasy texty. Krátký útvar povídky totiž dokonale eliminuje tradiční Holdstockův zápor: nesrozumitelnost. Na několika desítkách stran totiž autor nemůže rozehrát tak širokou hru motivů a témat, což paradoxně způsobuje větší čtivost a chytlavost vyprávění. Knihu ještě uzavírá novela Les kostí, podle které dostal titul své jméno. Jde o pokračování příběhu Huxleyho rodiny, které vysvětluje některé okolnosti, ale jinak jde hrdě ve stopách svých povídkových kolegyň z předchozích stran. Chcete-li lehčí a oddychovější četbu, ale nechcete se vzdát magického Holdstockova světa, je Les kostí knihou přesně pro vás.

Fakta
Knihu vydalo nakladatelství Polaris v roce 1996, přeložil ji Petr Kotrle, obálku nakreslila Zdeňka Boušková. Knihu můžete sehnat v knihkupectvích za 109,- Kč.

Fantom (The Fetch)

Poltergeist?
Fantom je pátou z Holdstockových knih, podle mého názoru vedle Lesa mytág úplně nejlepší. V příběhu sledujeme rodinu Whitlockových, která nepříliš legálně adoptuje syna Michaela. Děťátko je to roztomilé (na rozdíl od své matky, která Susan W. pronásleduje v nočních můrách), avšak - jak Whitlockovi brzy zjistí - problémové.

Malý Michael je totiž od nejmenších let pronásledován paranormálními jevy, bohužel silně nebezpečnými. No uznejte - nebáli byste se, kdyby vám vaše tříměsíční miminko shazovalo na sebe v noci kupy hlíny, v extrémním případě dokonce i s celou psí svatyní?

Richard a Susan Whitlockovi nejprve podezírají matku, malý Michael jim ale brzy dokáže, že má ve všem prsty sám. Podle všeho má opravdu nevšední nadáníé, po jehož částečném ovládnutí může ve svých osmi letech "vyhmátnout" a přinést cenný předmět odkudkoli z prostoru a času. K tomu mu dopomáhá zvláštní, nehmotný, nadpozemský, ale s největší pravděpodobností velmi mocný kamarád Kříďák.

Souběžně sledujeme i rodinné problémy Whitlockových. Richard má problémy s láskou k nevlastnímu synovi, který si tak vykupuje chvilky radosti s otcem za zvláštní předměty velké ceny, které spolu s Kříďákem kradou. Rychlé zbohatnutí však působí na Richarda zhoubně a ten se definitivně rodině odcizí, když se zaplete do nezákonných čachrů s penězi a upíše se komusi na půl milionu dolarů. V té nejnešťastnější chvíli Michaela Kříďák opustí a chlapec nedokáže najít další cennosti. K osobní frustraci se pak přidá brutální nátlak Richarda, který peníze potřebuje…

Nikoli, "pouze" fantom
Děj už dále prozrazovat nebudu, několika poznámek se ale nezdržím. Fantom je nejlepší ze dvou důvodů - neztrácí žádný z Holdstockových tradičních kladů, ale ke všemu jde o lehčí a pochopitelnější čtení, knihu, ve které se neztratíte. Výsledkem je pak literární skvost, který už sice s fantasy jako žánrem nemá mnoho společného, což ale rozhodně nehraje v jeho neprospěch.

Fakta
Knihu vydalo nakladatelství Polaris v roce 1996, přeložil ji Petr Kotrle, obálku nakreslila Zdeňka Boušková. Knihu můžete sehnat v knihkupectvích za 109,- Kč.

Dávné ozvěny (The Ancient Echoes)

Chlapcovy sny
Po Fantomovi přichází na řadu šestá z Holdstockových knih, neméně kvalitní, avšak - bohužel - opět o něco složitější a nepochopitelnější. Hlavním hrdinou je Jack Chatwin, zdánlivě úplně obyčejný chlapec, později muž, tedy až na jednu "maličkost" - vidiny. Provázené jevem mihotání zdají se Jackovy dokonale živé sny, ve kterých se setkává s tajemnými postavami lovce Šediváka a dívky Zelenky, býčích štvanců.

Brzy se Jack seznamuje s tajemným můžem jménem Garth, který pátrá po městě Glanum. S nepochopitelnou Jackovou pomocí jej nalézá a je jím pohlcen. Zatím Jack na nějako dobu o vidění přichází, když se ovšem vrátí, jde veškerá zábava stranou. Zatímco Šedivák opouští jeho nitro, Zelenka ztrácí odvahu a zůstává. To ovšem Šediváka nenechává chladným, a tak se zmocní Jackovy dcery a nebohého hlavního hrdinu vydírá, aby mu ji přivedl. Naštěstí má Jack oporu ve své ženě - psycholožce, která mu s pomocí nejmodernější technologie zprostředkuje výlet do nitra svého mozku.

Vidiny skutečností
V tuto chvíli se z knihy stane vynikající dobrodružný román popisující Jackovy výpravy do Zápolí, který se na konci změní opět v "mýtickou" a řádně složitou četbu, to když se hlavní postavy sejdou opět ve městě Glanum. Když Dávné ozvěny porovnám například s Hloubením nebo Lavondyss, dá se říci, že jsou o něco méně šílené a fantaskní, o to více pak čtivé. Nemáte-li však solidní základ z předchozích Holdstockových románů, raději se do nich nepouštějte.

Fakta
Knihu vydalo nakladatelství Polaris v roce 1997, přeložil ji Petr Kotrle, obálku nakreslila Zdeňka Boušková. Cena knihy zůstává na přijatelných 109,- Kč.

Brána ze slonoviny, brána z rohu (Gate of Ivory, Gate of Horn)

Vrah nebo oběť?
Christian Huxley je muž, jehož dětství rozhodně nebylo šťastné. No řekněte, nepoznamenala by vás smrt vlastní matky, a to ještě oběšením ve chvíli, kdy jste se ji snažili zachránit před mytágy vlastního pološíleného otce? Už první scéna Brány ze slonoviny, brány z rohu vás přesvědčí, že se opět máte na co těšit.

Po návratu z války se Christian rozhodne prozkoumat les na vlastní pěst a přivést matku z říše mrtvých zpět, neboť cítí vinu, ač měl jen ty nejlepší úmysly. Na druhý pokus vniká do lesa a jako slathan Kylhuka, vůdce Legie ztracenců, se připojuje k nepodivnějšímu bojovému útvaru, jaký kdy viděl. Legie je složena z tisíců mýtických postav a nikdo s výjimkou Kylhuka neví, co přesně je jejím cílem. Christian je ovšem něco více, než jen řadový člen. Brzy se dostává do těsné Kylhukovy blízkosti a začíná chápat jeho pohnutky. Později s hrůzou zjišťuje, že na něj chce tento bezesporu velký muž hodit následky všech hrdinských činů, které všichni muži legie vykonali - a že by to nebylo lehké břemeno, to si můžete být jisti.

Pravda či lež?
Nebál bych se zařadit Bránu ze slonoviny, bránu z rohu do zlatého fondu fantasy. Holdstock se vrací ke svým začátkům, když les popisuje nezaujatým zrakem úplně nového, dosud nepoznamenaného člověka. Příběh je originální, vyprávění chytlavé a autor se vyvaroval i většiny příliš složitých konstrukcí. Děj je zakončen překvapivou pointou, kterou nemáte nejmenší šanci uhodnout. Co byste měli ještě více chtít???

Fakta
Knihu vydalo nakladatelství Polaris v roce 1998, přeložil ji Petr Kotrle, obálku nakreslila Zdeňka Boušková. Titul podražil na stále ještě snesitelných 159,- Kč.

Bibliografie

Eye Among the Blind (1976)
Earthwind (1977)
Necromancer (1978)
Where Time Winds Blox (1981)
In the Valley of the Statues (sbírka, 1982)
Elite: The Dark Wheel (román na motivy počítačové hry, 1984)
Bulman (1984)
One of Our Piegons Is Missing (1984)
Mythago Wood (1984)
The Emerald Forest (1985)
Lavondyss (1988)
The Bone Forest (sbírka, 1991)
The Fetch (1991)
The Hollowing (1993)
Merlin´s Wood (1994)
The Ancient Echoes (1996)
Gate of Ivory, Gate of Horn (1998)

Autor článku: Tomáš Krajča
Další články od tohoto autora
Článek zaujal už lidí